(Nejen) studentem v applím ekosystému se vším všudy 1 – HARDWARE

Apple ekosystem

Apple ekosystem

K Applu se asi musí dospět. Postupem času přibývají povinnosti a činnosti a z nich vyplývají zas další povinnosti, které je potřeba udělat. A najednou máte potřebu si to ulehčovat a tak postupně hledáte… a hledáte… až se k Applu dříve nebo později, touto či jinou cestou, dostanete. 


A to je i můj případ. Přeskočím postupnou fázi, jak jsem se dostal do bodu, kde jsem nyní a raději se rozepíšu rovnou o tom, k čemu jsem se chtěl dostat už roky.

Můj set možná nepatří mezi ty finančně nejúspornější, rozhodně však není ani nikterak přehnaný. Pokud si člověk dobře nastaví i cyklus, ve kterém bude produkty v daných kategoriích obměňovat, rozprostřou se mu náklady do více let a pokud se vám podobný set vyplatí co se návratnosti investice týče, mohu ho jen doporučit. (Návratnost investice a metodika jejího přibližného výpočtu bude předmětem jiného článku.)

Začnu od základu, to jest od středně výkonného iMacu 21,5“, který jsem pořídil v roce 2013 a s ohledem na jeho konfiguraci (16GB RAM, 1TB Fusion Drive, Intel i5) ho neplánuji dalších troufám si říci 5 let měnit. S koupí jsem čekal na integraci nové intelovské architektury čipu a SSD disku, tenkost stroje a Fusion Drive jsou výtanými bonusy. Velkou výhodou tohoto kousku je jeho všestrannost – náročnější operace nejsou tak zdlouhavé jako například na Mac mini, ale ivestice nebyla zase tak velká, jako do 27“ varianty či do Mac Pro. V kombinaci s externí Bluetooth klávesnicí a Magic Trackpadem (při práci s FinalCutem mám ještě v záloze svou starou dobrou drátovou herní myš kvůli přesnosti) se tak jedná o ideální domácí pracovní stanici. Tato pak vytváří přirozenou hranici mezi činnostmi, které vykonávám „on the go“ a tím, co si žádá cetší obrazovku, výkon či prostě jen pohodlí domova.

Z mobilního produktového portfolia jsem vybral iPhone 5 32GB, který stále ideálně pokrývá mé (zjištěno na základě nové funkce „využití baterie“ v Nastavení) převážně komunikační, produktivní, hudební a čtenářské využívání stroje. Na hry si moc nepottrpím, respektive na ně moc nemám čas. Přesto však baterie na konci pracovního dne dojíždí z posledních sil k nabíječce, aby přes noc byla opět ždímána monitoringem spánku (mimochodem mé grafy sahají až do roku 2012!). Očividně ji tedy moc nešetřím, přesto však drží stále relativně dobře svou kapacitu, čehož si velmi cením.

S ohledem na nové trendy a technologie bych si však již verzi telefonu bez přídomku „S“ nepořídil… Všem, kteří netouží mít „revoluční“ telefon neokoukaného designu doporučuji totéž. Zkušenost říká, že „eskové“ varianty mají delší životní cyklus pohodlného užívání a odladěné konstrukční mouchy. Příští rok mě tedy čeká upgrade na „iPhone 6S“ 64 GB (v dosavadní terminologii iPhonů…).

Dále užívám svého iPodu nano 6. generace 16GB, což je podle mého názoru nejhezčí, nejroztomilejší, nejvšestranější a vůbec celkově NEJ iPod, co kdy byl. Používám ho jen minimálně – při sportu, coby rádio či jako archiv mluveného slova. Asi netřeba se více rozepisovat. Navíc jsem ho koupil v akci den po představení 7. generace, takže… Prostě skvělá koupě, která se ale již určitě nebude opakovat…

Poslední z řady applích produktů, které využívám je iPad Air 32GB, na který jsem upgradoval z iPadu 1. generace (!), když mi na něm začala padat aplikace pro psaní poznámek rukou. K tomuto železu nemohu mít žádnou výtku a doufám, že mi bude sloužit stejně dlouho, jako jeho předchůdce. Přechod na 64bitovou architekturu tomu jistě pomůže. Uvidíme jak to bude s baterií, protože iPad používám doslova od rána (čtení novinek) po celý den (škola/práce) až do noci (zábava).

Výhodou tohoto setu produktů je jedna věc – starší produkty mohou totiž stále putovat ve vaší rodině a dělat radost (třeba) méně pokročilým uživatelům. Kupříkladu můj iPhone 3GS používá už od podzimu 2012 moje mamka a iPad je skvělým rodinným pomocníkem, který putuje po bytě a zastal úlohu domácího počítače. Příští rok plánuji iPhone 5 předat opět mamce a 3GS bude dál sloužit babiččce nebo jako záložní mobil s redukcí na klasickou velikost SIM karty. Zkuste si něco podobného s androidím telefonem/tabletem představeným v roce 2009/2010…

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s