Nové pojetí aplikací v iOS 8

Určitě jste si všimli, že mnoho vývojářů se chopilo příležitosti a využili (často velmi rozumně) možností nového systému iOS 8. Widgety v Notifikačním centru jsou super (až na to, že k jejich aktualizaci dojde až ve chvíli, kdy k nim člověk doscrolluje ve „feedu“, což brzdí jejich aktualizaci na pozadí – ano, jsem si vědom toho, jaký by to byl žrout baterie stejně tak jako faktu, že se bude jednat o restrikce stran API Applu – a tím pádem z nich nelze odečíst informace ihned). Díky nim už neotvírám běžně používané aplikace z produktivní kategorie tak často, což je ohromná úspora času. Extensions jsou však přeci jen zajímavější. U mnou používaných fotografických aplikací to zatím není úplně populární „featura“, nicméně některé již tohoto super řešení využívají. Nezbývá, než držet palce a potichu sledovat vývoj… 

Krom fotografických aplikací tu jsou dále všechny možné i nemožné volby sdílení, což se opět podařilo (sic někdy mívám zobrazeny např. 2 tlačítka pro Evernote, protože některé aplikace ještě podporují Evernote API na vlastní bázi, což působí trochu zmatky). A nakonec ještě tlačítka akcí (ano, ta šedivá ve spodní řádce), která často dělají prapodivné úkony (např. Copy to Clipboad – ?), které se tím jen duplikují. Tam nám to tedy trochu skřípe. 

Namět k zamyšlení: 4 pole v dolní části Control center jsou jako stvořená pro další stupeň personalizace a přímo vyzývají k tomu, aby si je mohl uživatel sám customizovat. Což mi připomíná, že například Kalkulačku a Fotoaparát mám schované ve složce na poslední ploše spolu s dalšími nástroji a „rozšířeními“)Co na tom všem je však nejzajímavější, že bychom mohli dospět do fáze, kdy si zákazník koupí nový „chytrý telefon“ obsahující základní sadu aplikací, které si pak může dle libosti plně nahradit a tak v podstatě fungují pouze jako takový „backend“ dat – třeba Kalendář nebo Připomínky již takto fungují. Ale dočkáme se i dalších? V praxi by to pak mohlo vypadat velmi podobně jako u Androidu, kde se vás telefon vždy táže, v jaké aplikaci si přejete daný soubor otevřít a jestli pouze tentokrát nebo vždy.

V podstatě by to tedy fungovalo následujícně: předinstalované aplikace by díky přímému napojení na iCloud zařizovali synchronizaci dat a v případě, že se zákazník rozhodne použít třeba namísto Sunrise kalendáře jinou aplikaci třetí strany, tak díky základnímu Kalendáři by nemusel tolik řešit problémy spojené s přechodem. Ano, většina aplikací má své proprietální funkce, které by se do (v tomto příkladě) Kalendáře nezasynchronizovaly, ovšem to nejdůležitější by zůstalo zachováno. 

Myšlenka koupit si chytrý-hloupý telefon a naučit ho novým kouskům dle libosti a konkrétního použití rozvíjí koncept načrtnutý AppStorem již dávno, avšak prohlubuje celkovou integraci a interakci aplikací. Z aplikací by se tak staly spíše rozšíření – extensions sama o sobě, která by fungovala více jako nástroje než jako aplikace v dnešním slova smyslu. 

Krásně je to vidět na výše zmíněných fotografických aplikacích, které bychom v ideálním případě nemuseli vůbec otvírat a ani je mít na ploše. Pouze je mít jako dnes klávesnice třetích stran integrované do systému kdesi hluboko v Nastavení. Což by nahrávalo applímu konceptu „čisté plochy“, který narozdíl od windowsáků mnoho Macařů dodržuje a ke kterému snad pomalu spějeme i na mobilních zařízeních. Windows Phone už myšlenku plochy očividně promyslel a reinterpretoval. Teď je řada na dalším hráči. Otázek je však spousta a problémů k vyřešení ještě více. Například jak přistupovat k souborům? Počítačová stromová struktura se osvědčila na Androidu, ovšem na iOS mi nikterak nechybí. Žádného správce souborů nepoužívám a jedinou zajímavou aplikací je pro mě v tomto směru iFiles, která mi však poskytuje jiné benefity, pro které ji rád využívám. 

Tento článek berte tedy prosím s rezervou a přistupujte k němu spíše jako k námětu na zamyšlenou. Třeba se někdy nečeho podobného dočkáme… 🙂

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s