Jak začít s čajem a nezbláznit se – NÁDOBÍ

V prvním dílu tohodle mini seriálu o čaji se mrkneme na to, jak vybrat cenově dostupné nádobí vhodné pro všechny čaje a halvně (!): jak vybrat takové, které ani po letech nebudete muset vyhazovat, protože se vyprofilujete (co se nádobí týče) jiným směrem. Nebudu se zaobírat tedy tou nejlevnější variantou (vyjde to cca něco přes 3000), hlavním kritériem bude „udržitelnost“ setu a jeho „praktičnost“. Není nic hezčího, než se po letech opět a stále navracet ke svému „začátečnickému“ setu a vzpomínat na staré dobré časy…

Mnoho letitých čajařů možná potkalo to, co mě. Při vzpomínce na své první nádobí pocítili rozpaky. Buď bylo něčím tak zajímavé, až se to „něco“ časem okoukalo, nebo se při svém výběru nechali unést designem a praktičnost výrobku šla stranou. Přesně tyto dvě věci mne potkali, a tak si říkám… Proč se nepodělit o své strasti, aby nepotkaly i budoucí pijáky.

A abych nezapomněl! Příští díl bude o čajích pro začátečníky a jak jednoduše zvolit svůj referenční materiál číslo jedna.


1) osobní miska – max XY Kč 🙂

Nejlepší začátečnická varianta je glazovaná větší záležitost, která nebude mít nejtenčí střep a tak jí užijete i zabalenou v batohu na cestách. S glazurou se dá hodně vyhrát, takže bych se držel designově „při zemi“. Někdo preferuje menší misky, užívané na „srkačku“ třeba při čínském gong-fu. Jejich nepraktičnost však tkví v tom, že když máte po ruce JEN konev a misku, čaj si nikam neslejete a to nebývá úplně chutné řešení. K sehnání požadované misky zkuste zkouknout třeba Fler.

2) misky pro hosty – á 75 Kč

Za mě můžu říct, že dvoustěnné skleněné misky snad ještě nikdy nikoho neurazily. Když budete čajovat se začátečníky, možná je překvapíte a když s letitými pijany, rozhodně je neurazíte. Udrží dlouho teplo a to se prostě počítá!

3) osobní konev/zhong – max 400 Kč

Je fajn, když si dáte tu práci a seženete něco, co bude objemově shodné nebo alespoň podobné vaší osobní misce. A materiál? U zhongu doporučuji bílý střep bez motivu a pro konev sklo (se sítkem v podobě pružinky). Jednoznačně. Uděláte v tom vše a užijete si i barvu nálevu (v případě, že nemáte slejvátko).

4) konev pro hosty – max 400 Kč

Volil bych nějaké větší sklo s pružinkou. Třebas kolem 250 ml. Ať host vidí, co pije.

5) slejvátko malé – max 350 Kč

Velikost samozřejmě záleží od velikosti vaší osobní konve. Mě se ale nejvíce osvědčilo dvoustěnné skleněné slejvátko. Jeho cena je zde naprosto opodstatněná. Drží teplo, nepálí a vypadá skvěle.

6) slejvátko velké – max 350 Kč

Pokud konev pro hosty má 250 ml, slejvátko bych vzal adekvátně velké k tomu. Ve větších velikostech se dvoustěnné shání těžko, takže bych zůstal u klasického skla. Nic víc, nic míň.

7) čajové moře? NE! -> podložka a odpadní mísa – cca 0 Kč

Čajová moře jsou krásná. To bezesporu. A taky poměrně nákladná. Pokud si ale člověk dá pozor, co kam leje, není důvodu se obávat sáhnout po obyčejném kusu dřeva. Takové masivní prkno s výraznou letitou strukturou po letech čajování získá neskutečně sexy patinu… Člověka to navíc naučí „nebryndat“. Pokud si nejste jistí v rukách, zvolte nějaký lakovaný tácek se zvednutým okrajem. Pokud se chcete ale jen „posychrovat“, kupte nějaký ten hezký ubrousek a s prknem vhodné velikosti vyražte světlým zítřkům. Že není doma kam slejvat odpadní vodu a házet listí? Mísa vhodného objemu vyhovující vašemu vkusu tohle může snadno napravit.

7) louhovačka ideálně 0,7l – max 150 Kč

Tajemství všech českých čajoven. Ona posvátná mantra zní SIMAX. Firma vyrábějící skleněné výrobky všeho druhu, jejímiž největšími tuzemskými zákazníky jsou podle mě čajovny. Prodávají konve všech velikostí, tvarů a navíc… mají i „punkové“ záležitosti jako set cukřenky a mlíčenky, který používám coby slejvátko a sklenku na whiskey. Až budete vybírat, držte se v sekci produktů vyrobených pouze ze skla (bez kovu a plastu). Tenhle obchod mám rád…

8) konev ideálně 0,6l – max 700 Kč

Zde opět záleží na vkusu. Někdo pořídí konev stejnou, v jaké louhuje a víc nic neřeší. Já bych ale volil něco keramického, uvnitř glazovaného o objemu podobném, jako bude mít louhovačka (tedy od 0,5 do 1,5l). V Čechách je spousta zajímavých keramiků, takže váběr nechám na vás…

9) náčiní – max 100 Kč

Dvě slova – JEMNÉ SÍTKO. Hotovo. To kdyby se vám náhodou zachtělo si udělat bylinku nebo nějaký japonský čaj.

A teď běžte googlit a obcházet obchůdky! A hledat keramiky. A cestou vemte i nějaký ten čaj! A neseďte furt u toho kompu safra…

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s