Jak se dostat k informacím, které vás doopravdy zajímají

Přiznám se, že poměrně dost času strávím konzumací informací o tématech, které mě zajímají a neustále objevuji další a další nové okruhy. Nedávno jsem si uvědomil spirálovitý efekt tohoto počínání a rozhodl jsem se postupně rozbít své zažité postupy.Níže bych vás rád seznámil s některými možnostmi, které mi dávají smysl podle toho, jaký si zvolíte přístup.

Přístupy:

 1. „nechci nic prošvihnout“
 2. „vyzobejte mi hlavní články“
 3. „vyzobejte mi díky algoritmu články, co mě budou zajímat a předložte mi je v podobě, která mě baví“

A to je ten problém. Zatím jsem nenarazil na žádnou platformu, která by splňovala vše, co požaduji od ad. 3, ke kterému jsem nyní dospěl. Ale o tom až později…

 • Reeder (RSS + Readability)

Poté, co jsem objevil množství webů, které publikovaly tuny kvalitní četby, musel jsem je nejdříve zdlouhavě každý jednotlivý navštěvovat a to mě za chvíli omrzelo. Odebírání RSS kanálu nejnovějších článků byla ta správná cesta a na iOS není lepšího řešení, než Reeder 2. DOOPRAVDY. Jedná se o dost pokročilý nástroj na správu RSS, já osobně využívám jen asi polovinu z jeho funkcionality. Odebírám díky tomu všechny články z oblíbených webů, co vyjdou. Jednou týdně sednu, prostřídím to a co mě zajímá pošlu do Readabilty.

Readability byl původně JavaSkript, který vám z webu plného reklam udělal super čitelnou verzi článku a ještě ji uložil offline. Protože je open source, využívá ho i Reading List v Safari a Amazon ve svých Kindlech. Ne nadarmo. To co dělá, dělá fakt skvěle a jeho SDK je zaimplementováno i v Reeder 2, což umožňuje ve stejné aplikaci pomocí této služby mít všechny články offline k dispozici bez reklam.

Problém však nastane, když web nepodporuje RSS. Inu, dříve to řešil lajk stránky na Facebooku, po úpravě funkcionality však tuto pozici přebral Twitter a jeho featura tvorby seznamů. Jenže ani FB ani Twitter nejde kombinovat s RSS nějakým rozumným způsobem, aby měl člověk vše na jednom místě. Dokud…

 • Flipboard

Aplikace fungující jako personifikovaný střed informačního vesmíru. Bere VŠE. S RSS se ovšem občas trochu pere. Nevím doteď proč. V podstatě by mi tento koncept hrozně vyhovoval, kdyby… Kdyby se článek uměl rovnou přeformátovat díky SDK Readability (umí se pouze poslat do Readability a uložit v jejich cloudu pro offline čtení). No jo… jenže kdyby ji implementovali, určitě by tím ztratili silnou pozici ve vyjednávání s weby samotnými, které pro ně tvoří svůj „Flipboard friendly“ obsah a jiné věci. Takže kamarádčov. Hmmm.

Flipboard si také zakládá na tvorbě „tématických kanálů“, které jsou super, ale třeba o Apple neexistuje žádný, který by vyfiltroval balast, návody pro začátečníky a podobné kravinky a předložil pouze relevantní čtení pro lidi, kteří se o téma zajímají.

 • Facebook + „Uložit“ + Paper

Facebook představil v nedávné době funkci, která mě naprosto rozsekala a od té doby jsem na ní v podstatě závislý. Pod malou šipkou vpravo nahoře u každého příspěvku najdete „Uložit…“. Cokoli vidíte se vám uloží do seznamu, který najdete v menu vlevo ve Feedu (položka „Uloženo“). A to je prostě pecka. Už neřeším, že mi něco unikne, protože sedím na přednášce nebo vjíždím do tunelu metra. Prostě si to jen uložím.

Zde si dovolím opět zlou narážku na téma fragmentace trhnu. Máme tu již zavedené fungující systémy (Readability, Pocket, Evernote,…), které zvládají ukládání a všechno velmi dobře. A Readability je open source. tak proč sakra tvořit nové věci místo přispění na rozvoj těch stávajících? Ach jo…

Na tomhle mě pak jen štve, když jednou za čas sednu ke kompu, vytřídím ty uložené položky a zahltí se mi Readability List „novými“ články. Ale co naplat.

Hodně jsem doufal, že se Facebook dokope k tomu, aby nám v Banana republika Czecho zpřístupnil jejich app Paper (ano, tu která měla problémy s Paper od studia 53) pro konzumaci novinek z Feedu i odjinud. Zatím tu máme jen kontextové články u příspěvků a na iOS iPad verzi appky v horizontální poloze uvidíte vpravo taky rádoby kontextový zpravodajský Newsfeed. Ale jinak kde nic tu nic. God blessed America…

 • Twitter

Nejlepší způsob jak zůstat na vrcholu informační pyramidy a být stále v obraze. Jenže chtě nechtě… To je trochu moc. Díky integraci Pocket SDK si můžete článek odeslat do Pocketu a díky IF (dříve IFTTT) nastavit pravidlo jako v Automatoru (in new story in pocket, send it to Readability) – pozor, články se vššak kopírují, nikoli synchonizují! Takže se vám v Pocket budou hromadit )asi nic proti ničemu ale).

 • YouTube

Bezedná studnice videí všeho druhu. Jejich informační hodnota se různí, ale díky killer feature „Watch later“ to není problém. Používám, doporučuji. Někdo zase razí spíše teorii, že ukládá vše do Pocket. I videa. To záleží, kdy a kde konzumujete video obsah a kdy a kde články. Pro mě tato metoda smysl nemá, protože má praxe je spíše „články v MHD, video v posteli“.

 • Pocket

Proč tak upřednostňuji Readability před Pocket? Pocket vám článek neumí převést přímo. Umí ho jen přeformátovat a uložit. Readability už přímo vezme článek z RSS, odprezentuje vám ho (třeba) v Reeder 2 v hezké podobě a pak nabídne jeho uložení. Šetříte data a oči před reklamami (ano, chápu jejich význam ale samozřejmě je nemám rád jako nikdo kromě inzerentů). Nemá tedy žádné benefity, které bych v jeho free verzi potřeboval.

 • Evernote

Ano, jsou tací, kteří užívají Evernote fce uložení „Simplyfied Article“ coby svou Reed Later službu. Já to však vnímám až jako archiv. Tzn. moje worflow je následující:

 1. RSS do Reeder 2 (již upraveno pomocí Readability)
 2. články protřídím a co mě zajímá jde do Readability
 3. čtení delších článků přímo v Readablity
 4. archivace vybraných článků v Evenote (@INBOX)
 5. otagování článků a roztřídění

 • Safari + Sdílené odkazy + Seznam četby + Čtečka (+ Readability + Evernote) = SPÁSA?

Nedávno jsem začal více zkoumat možnosti Safari a možná jsem vyřešil problém s kombinováním odběrů z ze zdrojů podporujících i nepodporujících RSS – SDÍLENÉ ODKAZY!

Ještě to nemám úplně vytestováno, ale…

 1. Vše co chci odebírat jsem naskládal do Sdílených odkazů (bohužel nejde filtrovat témata, ale jde vyhledávat)
 2. Světe div se je tam toho kopa

Teď už tedy jen přijít na způsob, jak nejlépe filtrovat výsledky.


Tento článek mám rozepsaný již dlouho a postupně ho doplňuji. Tak tedy… 🙂

Nyní když si chci číst zpávy, zapnu:

Safari-Bookmarks-Sdílené odkazy, klik, spustím si režim Čtečky a jedu kontinuální stream novinek…

Cokoli mě zaujme letí do Readability.

Opět to není spásonosné a dokonalé řešení (chybí mi náhledy titulků před otevřením článku s možností jejich přeskočení atd.), ale zase není úplně k zahození. Poskytuje mi alespoň backup všech mých preferovaných odběrů, takže teď můžu svobodně testovat případné další postupy…

Už tedy jen zbývá vyřešit problém „témat na míru“. Dosavadní služby pro mě fungují podobně jako doporučování hudby u Spotify. Dobrý, ale není to přímo „na tělo“. Chybí mi to stav, který popisoval Tim Cook při zkoušení služby Beats Music. Chci, aby mě to vtáhlo, abych zůstal vzhůru a četl, aby se algoritmus s každým přečteným článkem naučil něco nového o mě. Zde čekám na revoluci…

Reklamy